Slovníček názvosloví Werichovců

Pro všechny, kteří se nevyznají v "odborném" názvosloví Werichovců.

Valný shluk
celostátní setkání Werichovců, kde se stanoví stanovy, vyjasní nejasné a kde se dochází k poznání, že Jan Werich všude fandy má. VSW se koná co tři roky a volí se na něm Sbor centrálních bidelníků, kteří pak pošťuchují celé sdružení, aby se až do dalšího VSW pořád něco dělo.

Místní shluk
pravidelné i nepravidelné setkávání Werichovců jedné oblasti, kteří sami sobě si volí pošťuchovací bidelníky a baví se navzájem vymýšlením akcí, které někdy také uskutečňují k potěše své i jiných.

Hlouček
skupina alespoň tří Werichovců mladých tělem nebo duchem, která se s humorem věnuje jakékoliv smysluplné činnosti, a to někdy i nesmyslné.

Bidelník = podle J. Wericha a M. Horníčka je to osoba, která černým bidlem proti černému pozadí šťouchá na jevišti herce, aby nezaspali narážku. U Werichovců je to osoba zvolená, jmenovaná nebo živelná, která pošťuchuje spolučleny, aby byla pořád nějaká sranda.

Vejdové
starší a mladší. Podle J.W. a M.H. jedná se o osobu příchozí, která je jedna ruka s přechodníkem.

Obejda
mimořádně vlezlý Vejda.

Sranda
ryze český termín prosazovaný V+W od počátku jejich umělecké činnosti. Tento termín nebyl dosud plně rehabilitován a je vesměs útlocitně nahrazován výrazem legrace, což ovšem není žádná sranda.

SCB
sbor centrálních bidelníků, kteří se starají a starají, aby naše sdružení "šlapalo". Ustaraní nejsou jen proto, že je u toho sranda.

Hovadné
tak kýčovité, až je to zajímavé. Prostě je to blbé, až to bučí.

Obšťastník
pravidelně vydávaný nepravidelný zpravodaj, který obšťastňuje Werichovce informacemi, co se kde šustlo nebo šustne.

Zresrandování
jarní, letní, podzimní, zimní, dospělácké, dětské, smíšené a kdoví ještě jaké,soustřeďuje více členů Sdružení po více dnů na vhodném místě v přírodě. Účelem je načerpání dobré nálady v dobré partě všehoschopných Werichovců.

RCPWJ - Rybářská cena pana Wericha Jana
každoroční soutěžení v rybářských dovednostech, kdy soutěží převážně nerybáři, takže je to zase spíš sranda.

USCPWJ - Ukrutné srandy cena pana Wericha Jana
každoroční anketa, které se kromě Werichovců mohou účastnit i docela normální lidé a která má zjistit, kdo v uplynulém roce nejsilněji útočil na bránice občanů.

Werichiáda
název akce, kterou zajišťují Werichovci k podpoře výstavby SOK V+W+J.

Středisko osvobozené kultury V+W+J
budoucnost domu na Kampě, kde bydlel Jan Werich.

Piškumpré
podle PER PEDES divadelní útvar, který nemá jiné pojmenování a prezentuje se v něm sranda.

webmaster: © Radim Štefan  poslední aktualizace 18. 5. 2024